Corporaties vrezen stop op huurverhoging: ‘Huurbevriezing is bouwbevriezing’
Als de huren voor sociale huurwoningen worden bevroren, zullen er in Den Haag aanzienlijk minder woningen worden gebouwd. ‘Corporaties zullen eerder tegen financiële grenzen aanlopen.’
‘De gevolgen zijn ingrijpend en desastreus,’ schrijft de gemeente Den Haag over de mogelijke bevriezing van de huurprijzen van sociale huurwoningen. D66-raadsleden Peter Mekers en Joren Noorlander stelden onlangs schriftelijke vragen aan het stadsbestuur over de mogelijke impact van de huurbevriezing op de bouwplannen van woningcorporaties. In de beantwoording beschrijft het college van B en W de rampzalige consequenties.
Eerste berekeningen laten zien dat woningcorporaties Arcade, Haag Wonen, Hof Wonen en Staedion bij huurbevriezing 2600 sociale huurwoningen en 500 middenhuurwoningen in Den Haag niet kunnen realiseren. Ook verwacht de gemeente dat de maatregel de verduurzaming van de woningvoorraad zal vertragen en dat de inkomstendaling ertoe zal leiden dat corporaties minder ruimte hebben om leningen af te sluiten. ‘Hierdoor zullen corporaties veel eerder tegen de financiële grenzen aanlopen,’ aldus het college.
De huurbevriezing betekent een afname van onze investeringscapaciteit
“De maatregel lijkt heel sympathiek, maar raakt op de lange termijn precies de mensen die we willen helpen: huurders en woningzoekenden,” vertelt Wilfried Stribos, directeur-bestuurder bij de Westlandse woningcorporatie Arcade, die ook panden in Den Haag bezit. “Onze inzet om duurzame en betaalbare woningen te bouwen komt onder druk te staan als onze inkomsten structureel omlaaggaan. De huurbevriezing betekent een afname van onze investeringscapaciteit. Daardoor kunnen we minder woningen bouwen, minder verduurzamen en minder renoveren,” aldus Stribos.
Evenwicht
Ook de drie grote woningcorporaties in Den Haag – Staedion, Haag Wonen en Hof Wonen – zijn niet te spreken over de mogelijke huurbevriezing. Ze zeggen te begrijpen dat het voor huurders prettig is om twee jaar lang wat extra geld over te houden, maar benadrukken dat daar een flinke keerzijde aan zit. Een woordvoerder van Staedion geeft aan dat woningcorporaties in de regio Haaglanden momenteel maximaal 8000 woningen kunnen realiseren, terwijl de ambitie op 25.000 ligt. Momenteel onderzoekt de corporatie welke mogelijkheden er zijn om een inkomstendaling op te vangen. De woordvoerder geeft aan dat Staedion op 4 juni samen met collega-corporaties en belangenvereniging Aedes naar de rechter stapt om de huurbevriezing van tafel te krijgen.
De huurbevriezing is in essentie een bouwbevriezing
Haag Wonen geeft aan 300 miljoen euro minder te kunnen investeren als de maatregel er komt. Dat betekent dat de corporatie de komende jaren ongeveer 1500 woningen niet kan bouwen. “De huurbevriezing is in essentie een bouwbevriezing,” stelt de woordvoerder. “We zoeken continu een zorgvuldig evenwicht tussen betaalbare huren en de ruimte om te investeren voor onze bewoners en toekomstige huurders. Deze huurbevriezing slaat dat evenwicht uit het lood. In plaats van te investeren in betaalbare en toekomstbestendige woningen, betekent dit voor Haag Wonen nu een jaarlijkse bezuiniging van ongeveer 10 miljoen euro.”
Ook de persvoorlichter van Hof Wonen geeft aan dat de gevolgen ‘gigantisch’ zijn voor huurders. “Zij wachten soms jaren op de verduurzaming van hun woning. Zij zitten mogelijk nog langer opgescheept met een hoge energierekening of een tochtig huis.”
Tegemoet komen
Als de huurbevriezing wordt ingevoerd (zie kader), kan de gemeente enkele dingen doen om corporaties tegemoet te komen. D66-raadslid Peter Mekers zegt dat de gemeente moet blijven lobbyen en de erfpachtgrond voordeliger kan aanbieden aan corporaties. “Normaal is de prijs voor die grond voor iedereen hetzelfde,” legt Mekers uit. “Maar de gemeente kan de grond goedkoper aanbieden, zolang de invulling van het gebouw permanent sociale huur blijft.” Ook kan de gemeente ervoor zorgen dat vergunningen sneller worden afgegeven, zegt Mekers.
Kritiek in Tweede Kamer
Met de voorgestelde huurbevriezing stijgen de huren op sociale huurwoningen in 2025 en 2026 niet. De Tweede Kamer heeft veel kritiek op dit voorstel, bleek vorige week in een Kamerdebat. Ook minister Mona Keijzer (BBB, VROM) is niet enthousiast over de huurbevriezing. Het wetsvoorstel ligt nu bij de Raad van State voor juridisch advies.
De redactie biedt u dit verhaal gratis aan. Meer Haagse verhalen? Neem een (proef)abonnement op weekkrant Den Haag Centraal. Elke donderdag in de bus. De krant is ook verkrijgbaar bij onze verkooppunten.