Coalities voor Wassenaar, Rijswijk en Westland: plannen van de buren raken ook Den Haag
Terwijl in Den Haag nog volop wordt onderhandeld, hebben de meeste omliggende gemeenten hun coalitieakkoorden inmiddels gepresenteerd. Wat betekenen die concreet voor de hofstad?
De coalitieakkoorden van Wassenaar, Rijswijk en Westland zijn ondertekend. Vorige week presenteerde de gemeente Westland haar plannen, waar CDA, GemeenteBelang Westland, VVD en de Lokale Politieke Federatie Westland aan het roer komen te staan. Na zeven bijeenkomsten, verspreid over 36 dagen, bereikten de partijen een akkoord met woningbouw als een van de belangrijkste thema’s. Zo wil de coalitie afwijken van de landelijke norm van 30 procent sociale huur en woningen zoveel mogelijk toewijzen aan inwoners van het Westland.
Asielopvang
De landelijke discussie over asielopvang en huisvesting van statushouders klinkt ook door in de nieuwe coalitieakkoorden. Volgens de spreidingswet moeten in Zuid-Holland ongeveer 19.000 opvangplekken beschikbaar zijn; momenteel ontbreken er nog zeker 6000. Rijswijk en Wassenaar voldoen al jaren ruimschoots aan de spreidingswet, maar willen hun capaciteit verminderen. In Wassenaar schrijft de coalitie van VVD, D66 en Lokaal Wassenaar dat het asielzoekerscentrum in Duinrell na 2028 moet inkrimpen, omdat de gemeente meer asielzoekers opvangt dan wettelijk vereist. In Duinrell verblijven nu 930 asielzoekers; volgens de spreidingswet moeten dit er in ieder geval 150 zijn.
In Wassenaar is meer opvang van asielzoekers bespreekbaar
Rijswijk, dat zo’n 400 asielzoekers opvangt in plaats van de verplichte 291, wil alleen opvangen ‘wat wettelijk moet en onvermijdelijk is, in lijn met nationale en internationale afspraken’, schrijven de partijen Rijswijks Belang, Beter voor Rijswijk, Wij Rijswijk, VVD en CDA. Het Westland, dat niet één asielzoeker opvangt, wil zich eveneens houden aan ‘de kaders die de wet voorschrijft’, maar wil in gesprek gaan met ‘omliggende gemeenten in de regio over een eerlijke verdeling van de verschillende huisvestingsopgaven’. Westland lijkt hiermee te hinten op een uitruil: ruime opvang voor Oekraïners en statushouders als een andere gemeente meer asielzoekers opvangt. Daar lijkt Wassenaar wel oren naar te hebben. ‘Meer opvang is bespreekbaar als we daarmee onze taakstelling voor huisvesting statushouders kunnen verminderen door afspraken te maken met andere gemeenten,’ staat in het coalitieakkoord.
Ook in Den Haag speelt de uitvoering van de spreidingswet een belangrijke rol in de formatie. De eerdere onderhandelingen tussen Hart voor Den Haag en D66 liepen vast op de opvang aan de Sportlaan en de vraag hoe de gemeente moet omgaan met de spreidingswet. Hart voor Den Haag onderhandelt inmiddels verder met Denk, VVD en CDA. Denk en het CDA zeiden onlangs in een debat wel de spreidingswet te willen uitvoeren.
Openbaar vervoer
Omdat niet elke buurgemeente van Den Haag goed bereikbaar is per tram, metro of trein, zetten zij in op verbetering. Zo ontwikkelt Westland een ‘OV-visie’ en een ‘sterke OV-hub’ bij de Flora Campus Westland. Die hub moet tot stand komen in samenwerking met de Metropoolregio Rotterdam Den Haag en de provincie. De gemeente Wassenaar maakt zich hard voor een treinstation Wassenaar-Voorschoten.
Bronovo blijft tot 2030 open; wat er daarna gaat gebeuren, is nog niet bekend
Rijswijk richt zich vooral op de Vlietlijn, die wordt aangelegd voor bewoners van de Binckhorst. De coalitie spreekt zich kritisch uit over de huidige voorkeursvariant, waarbij tramlijn 1 moet worden aangepast. Zo zou de Geestbrugweg op de schop moeten, omdat die te smal is voor de tram. Volgens de partijen heeft deze variant ‘nadelige effecten voor de inwoners van Rijswijk’ en zijn er ‘betere oplossingen denkbaar’. Wat die oplossingen zijn, benoemen de partijen niet. Wel presenteerde de bewonersgroep Buren van de Binckhorst eerder een alternatief aan Rijswijkse raadsleden met een focus op tramlijn 15. De uiteindelijke aanleg van de Vlietlijn hangt af van instemming van zowel de Haagse gemeenteraad als die van Rijswijk en Leidschendam-Voorburg.
Vlietzone
Leidschendam-Voorburg is vooralsnog de enige buurgemeente zonder coalitieakkoord. De onderhandelingen strandden op 5 juni op het dossier Vlietland Noord. Hier moet een vakantiepark met 222 bungalows komen, maar de betrokken partijen kwamen er niet uit. Voor de gemeente Den Haag is het vooralsnog afwachten wat de ideeën van Leidschendam-Voorburg zijn over de Vlietlijn, maar ook ten aanzien van de Vlietzone. Dit natuurgebied wordt door Den Haag gezien als mogelijke plek voor de afvalcentrale die uit de Binckhorst moet verdwijnen. Recentelijk sprak de gemeenteraad van Leidschendam-Voorburg zich echter kritisch uit over deze plannen.
Bronovo
In Wassenaar heeft de coalitie zich uitgesproken over de toekomst van het Bronovo-ziekenhuis, met ‘de inzet om het Bronovo open te houden’. Bronovo blijft tot 2030 open; wat er daarna gaat gebeuren, is nog niet bekend. Mogelijk speelt het ziekenhuis in het coalitieakkoord van Den Haag ook een rol, omdat zowel Hart voor Den Haag als de VVD en het CDA in hun verkiezingsprogramma’s hebben gepleit voor het openhouden van Bronovo.
De redactie biedt u dit artikel gratis aan. Meer Haagse artikelen? Neem een (proef)abonnement op weekkrant Den Haag Centraal. Elke donderdag in de bus. De krant is ook verkrijgbaar bij onze verkooppunten.