Recensie: ‘Phaedra’ zet de schouwburg in vuur en vlam
Het nieuwe seizoen begint vurig bij Het Nationale Theater met ‘Phaedra in vlammen’. In deze rigoureuze bewerking van de Griekse tragedie komen Malou Gorter als Phaedra en Yela de Koning als haar minnares Persea tot een hoogtepunt.
Terwijl het publiek binnendruppelt, krijgen we al een inkijkje in het gezinsleven van Theseus – de machtige koning van Athene – zijn vrouw Phaedra en hun zonen Demophon en Acamas. De jongste zoon speelt met een hond (een échte), de oudste doet push-ups, vader de koning is druk met staatszaken en moeder de koningin drentelt wat heen en weer over het podium. Op haar gezicht een ijzige glimlach.
De krachttermen vliegen over het toneel van de Koninklijke Schouwburg
Dat er achter dat kille masker van de koningin woede en frustratie schuilgaan, komen we gauw genoeg te weten. De voorstelling begint met haar lange, rauwe, oerkreet. Als een vulkaan stort Phaedra – weergaloos gespeeld door Malou Gorter – haar magma over ons heen. Pas daarna komen hortend en stotend de woorden: “Ik eis mezelf op.” Met deze zin wordt in één keer de actualiteit binnengehaald. Typerend voor de stijl van Ola Mafaalani, die zo van Phaedra een dolle mina maakt. Gorter en de uit Syrië afkomstige regisseur werkten eerder samen in de marathonvoorstelling ‘Borgen’, gebaseerd op de gelijknamige televisieserie over de vrouwelijke Deense premier. Tot vorig jaar werkte Mafaalani samen met Adelheid Roosen bij de Female Factory, een collectief dat het vrouwelijk perspectief vooropstelt – een constante in de regies van Mafaalani.
Krachttermen
Deze ‘Phaedra’ bewijst bovendien maar weer eens dat de Griekse tragedie een universeel menselijke vorm van theater is, die met gemak tweeënhalfduizend jaar overbrugt. Dankzij de inzet van een ‘taalverruwer’, zijn de dialogen helemaal van deze tijd. De krachttermen vliegen over het toneel van de Koninklijke Schouwburg. In deze voortreffelijke versie van Nino Haratschwili wordt Phaedra niet verliefd op haar stiefzoon, maar op haar aanstaande schoondochter. De Georgische (toneel)schrijfster was bezig met de bewerking toen in Tbilisi de Pride werd verboden. In ‘Phaedra in vlammen’ kiest zij radicaal voor de liefde, die zich door geen verbod of wet laat tegenhouden.
Verder lezen?
Dit artikel verscheen in onze krant van 9 oktober op pagina 3 van de kunstbijlage. Abonnees lezen het volledige artikel via de website of in de app (beschikbaar in Google Play en de App Store).
Nog geen abonnee?
Neem een (proef)abonnement op weekkrant Den Haag Centraal. Of haal de papieren krant bij een van onze verkooppunten.