Veelgemaakte fouten tijdens rijlessen (en hoe je ze voorkomt)
Rijlessen kunnen wel spannend zijn, zeker als je nog maar net begonnen bent. Je moet leren om de auto te beheersen, maar ook om te gaan met verkeerssituaties, spanning en onverwachte momenten.
Fouten maken tijdens rijlessen hoort ook bij dit rijproces: het is zelfs een essentieel onderdeel van het leerproces! Toch zie je vaak dat beginnende bestuurders vaak dezelfde fouten maken. In dit artikel bespreken we daarom de meest voorkomende fouten en geven we ook tips mee om deze te leren voorkomen.
Te gespannen of onzeker achter het stuur
Een belangrijk probleem bij beginnende rijders is de nervositeit. Vooral in het begin zijn leerlingen vaak bang om alles verkeerd te doen. Het gevolg is dat er stijf wordt gestuurd, heel voorzichtig wordt gereden of dat iemand ineens onverwachts reageert. Heb je hier last van, dat is het belangrijk om te realiseren dat je in een veilige leeromgeving zit. De instructeur is opgeleid om jou te leren autorijden, heeft dubbele bediening en kan ingrijpen wanneer het nodig is. Probeer dus rustig adem te halen, vertrouw op de begeleiding die je krijgt en besef dat fouten maken ook mag, je bent immers aan het leren. Probeer dus ook veel te lessen, want hoe vaker je oefent, hoe meer zelfvertrouwen je krijgt.
Niet goed spiegels gebruiken
Een andere veelgemaakte fout is dat leerlingen niet of nauwelijks in hun spiegel kijken, of kijken zonder écht te observeren. Het gevolg is dat belangrijke verkeersinformatie vaak wordt gemist of dat men te laat reageert op situaties achter of naast de auto. Deze situaties zijn te voorkomen door in eerste instantie zaken als schakelen en sturen te automatiseren, hierdoor krijg je meer rust om in je spiegels te kijken. Maak er ondertussen een gewoonte van om bij elke handeling, van het wisselen van rijstroken tot het afslaan en remmen, bewust in je binnenspiegel en buitenspiegel te kijken en vergeet natuurlijk je dode hoek niet. Oefenen ook met het benoemen van wat je ziet, zodat je leert actiever te kijken en te anticiperen.
Te laat of niet goed anticiperen
Een laatste veelgemaakte fout is te laat reageren op verkeerssituaties. Denk aan te laat afremmen voor een zebrapad, twijfelen bij een kruising of niet tijdig voorsorteren. Dit kan voorkomen door altijd ruim van tevoren te kijken en actief de weg te scannen. Probeer bij het kijken te voorspellen wat de weggebruikers gaan doen. Ook kan je als instructeur je helpen in het begin situaties te lezen, op den duur leer je dan zelfstandig vooruit te kijken. Dit is een van de belangrijkste vaardigheden die je moet ontwikkelen en laat ook zien dat je verkeersinzicht hebt dus. Tijdens een spoedcursus rijbewijs in Den Haag leer je ook al deze vaardigheden trainen.