Tarwekamp herdacht: ‘Wat een jaar geleden gebeurde, is nog altijd niet te bevatten’
Precies een jaar na de aanslag op de Tarwekamp van 7 december 2024, waren er zondag herdenkingen in Mariahoeve.
In de vroege ochtend kwamen nabestaanden, omwonenden en hulpverleners onder elkaar samen op de plek van de ramp. ’s Middags was er een bredere samenkomst in de Adventskerk.
De hele dag door werden bloemen gelegd in de straat waar een jaar geleden zes mensen om het leven kwamen. Het jongetje dat zijn ouders en zus verloor bij de ramp aan de Tarwekamp was ’s ochtends aanwezig bij de besloten herdenking, evenals de vrouw die haar partner verloor maar zelf gered werd na urenlang onder het puin te hebben gelegen. “We waren buren,” aldus Lyke Burger, de bewoonster van een appartement direct naast het weggeslagen woonblok die eerder haar verhaal deed voor Den Haag Centraal. “Indrukwekkend,” noemde ze de besloten bijeenkomst na afloop. “Vooral het verbranden van geschenken als offerritueel door de Chinese nabestaanden en de aanwezigheid van alle brandweerlieden.”
Voor een tweede keer is Mariahoeve opgeschrikt door een gebeurtenis die veel impact maakt
Medewerkers van brandweer, politie en Slachtofferhulp waren ook vertegenwoordigd bij de publieke herdenking later op de dag. In de Adventskerk aan de Robijnhorst kwamen ruim vierhonderd betrokkenen samen. Er werd gesproken namens nabestaanden en door een omwonende, een ondernemer en burgemeester Jan van Zanen. Ook was er muziek en werden foto’s getoond van de omgekomen Hagenaars. Hun namen, Ren’ai Hu, Xinyan Li, Sofia Hu, Vikel Kambarai, Leslie van der Bom en Tim, werden voorgelezen en voor elk van hen werd een kaars aangestoken. Daarna was er een moment stilte.
Beladen dag
Van Zanen stond in zijn toespraak ook stil bij het verkeersongeval op de Bezuidenhoutseweg dat vorige week drie levens kostte. “We kunnen er niet omheen: voor een tweede keer is Mariahoeve opgeschrikt door een gebeurtenis die veel impact maakt. De klap van het fatale ongeluk in de vroege uren van 4 december kwam bij veel mensen in de wijk hard aan. Ik leef met hen mee. En bijzonder zuur dat het opnieuw in Mariahoeve is gebeurd, zo dicht op deze beladen dag. Wat een jaar geleden gebeurde, is eigenlijk nog altijd niet te bevatten. Vandaag denken we aan de zes mensen die de explosie niet overleefden. Het gemis is onuitsprekelijk groot. We denken ook aan de vier gewonden, aan iedereen die één of meer dierbaren verloor, een thuis kwijtraakte of nog elke dag met angst, pijn of vragen leeft.”
Het verlies is nog net zo pijnlijk als het in de eerste momenten was
Vier mannen zitten vast voor de aanslag, die was gericht tegen de bruidsmodezaak van de ex-vriendin van de hoofdverdachte. De strafzaak tegen hen staat gepland voor eind volgend jaar. In een videoboodschap die werd vertoond in de Adventskerk, zeiden nabestaanden van de drie omgekomen gezinsleden te hopen dat de daders nooit meer worden vrijgelaten. De echtgenote van een van de andere dodelijke slachtoffers omschreef de aanslag als ’een terreurdaad’. “Op de plek waar je je het veiligst voelt: thuis. Het verlies is nog net zo pijnlijk als het in de eerste momenten was. Ik mis hem verschrikkelijk.”
Verbinding
Tijdens de herdenking werd verschillende keren verwezen naar de bomen die aan de Tarwekamp staan sinds de bouw van de wijk Mariahoeve. “Die prachtige grote bomen. Soms verliezen ze een tak, maar ze groeien verder,” aldus Ingo Wewer. Hij is geboren aan de Tarwekamp en heeft er een wijnwinkel. “Het gat naast je in de straat zien, betekent dat het nooit meer hetzelfde is. Maar we moeten allemaal verder.” Van Zanen: “Overal ter wereld en in allerlei culturen staat de boom symbool voor levenskracht en de verbinding tussen hemel en aarde. Laat die gedachte ons troost en kracht schenken. En de moed om door te gaan. Met elkaar. Met oog voor elkaar. En met de slachtoffers van 7 december in ons hart.”
De burgemeester bedankte de hulpverleners, Stichting Lichtpuntjes en de Chinese gemeenschap voor hun steun aan de getroffenen. Hij beloofde dat de gemeente zich zal blijven inzetten voor iedereen die dat nodig heeft, onder meer met de oprichting van een steunpunt voor psychosociale hulp voor de hele wijk. “We laten niemand los voor die persoon weer op eigen benen kan staan.”
Iedereen die behoefte heeft aan ondersteuning, kan contact opnemen met Slachtofferhulp via www.slachtofferhulp.nl of 0900-0101.