Haagse evenementenaanbod onder druk: college wil meer geld voor gratis festivals

Het stadsbestuur wil gratis evenementen meer subsidie geven, maar waarschuwt tegelijk dat het totale budget vanaf 2027 daalt. ‘Den Haag dreigt minder aantrekkelijk te worden voor bewoners en bezoekers.’

Door

Het Haagse evenementenaanbod staat onder druk. Dat blijkt uit de evaluatie van het evenementenbeleid, die het college van B en W aan de gemeenteraad heeft gestuurd. Vooral gratis toegankelijke evenementen zijn kwetsbaar, omdat die weinig inkomsten uit kaartverkoop hebben.

Volgens het rapport neemt het aantal gratis evenementen daardoor af. Ze zijn afhankelijk van sponsoring en gemeentelijke bijdragen, en hebben moeite om hun begroting rond te krijgen. In de evaluatie worden diverse voorbeelden van verdwenen publiekstrekkers genoemd, zoals Parkpop en het Vuurwerkfestival Scheveningen. De laatste editie van het Vuurwerkfestival was in 2018. Daarna kon het om meerdere redenen niet doorgaan, zoals de coronapandemie, onvoldoende politiecapaciteit en financiële problemen. Parkpop verdween in 2023, nadat de organisatie aangaf dat het gratis muziekfestival financieel niet langer haalbaar was.

Meer subsidie

In een brief aan de gemeenteraad concludeert het college dat het meer steun wil geven aan gratis toegankelijke evenementen. Zo wil het de subsidie voor gratis evenementen verhogen van 30 naar 50 procent van de kosten. Ook verandert de definitie van een gratis evenement. Nu valt een evenement al in de categorie ‘betaald’ als er voor één onderdeel betaald moet worden, zoals horeca-arrangementen, waardoor organisatoren minder subsidie kunnen krijgen. Straks is de definitie voor een gratis evenement dat maximaal 20 procent van de inkomsten uit ticketverkoop komt en de betaalde onderdelen een ‘ondersteunende functie hebben en het gratis karakter van het evenement niet aantasten’. Ook wil het college onderzoeken of het mogelijk is om meerjarige afspraken aan te gaan over het financieren van gratis evenementen.

 

De definitie van een gratis evenement verandert

 

Evenementen die gemeentelijke subsidie ontvangen terwijl dit niet noodzakelijk is voor het voortbestaan, staat daarentegen een strengere beoordeling te wachten. ‘Het college vindt dit ongewenst en zal dit aspect van financiële noodzaak nadrukkelijk meenemen in de wijziging van de subsidieregeling voor publieksevenementen,’ aldus de brief.

Toekomstig budget

Tegelijkertijd waarschuwt het college dat de financiële ruimte beperkt is. Zo is het huidige evenementenbudget 2,5 miljoen euro, maar vanaf 2027 valt er een half miljoen euro aan incidentele middelen weg. Met de twee miljoen die overblijft, komt het evenementenaanbod verder onder druk te staan, schrijft het college. Als gevolg hiervan daalt het maximumbedrag voor grote evenementen naar 540.000 euro (was 840.000) en voor kleinere evenementen naar 230.000 euro (was 360.000). ‘Daarmee dreigt Den Haag minder aantrekkelijk te worden voor bewoners en bezoekers, wat bovendien leidt tot lagere bestedingen in de stad,’ staat in de collegebrief.

 

Daarmee dreigt Den Haag minder aantrekkelijk te worden voor bewoners en bezoekers

 

Omdat het huidige college van D66, Pro, CDA en Denk geen meerderheid heeft in de raad, is het bij besluiten afhankelijk van oppositiepartijen. In de brief wordt gesuggereerd dat het college op zoek zal gaan naar steun voor het verhogen van het subsidiebudget.

Huidige evenementen

In 2026 krijgen elf grootschalige en 34 kleinschalige evenementen subsidie. Vanwege de vele aanvragen heeft het college het subsidiebedrag voor kleinschalige evenementen in de tweede ronde van dit jaar verhoogd naar 490.000 euro. In die ronde kregen onder meer PrinsjesNach, het Summertime Festival en het Zeeheldenfestival een subsidie toegekend. De zes meerjarige subsidies, voor onder meer The Life I Live en het Bevrijdingsfestival, zijn goed voor iets meer dan de helft van het totale subsidiebudget: ruim 1,3 miljoen euro.

De redactie biedt u dit artikel gratis aan. Meer Haagse artikelen? Neem een (proef)abonnement op weekkrant Den Haag Centraal. Elke donderdag in de bus. De krant is ook verkrijgbaar bij onze verkooppunten.

Standaardportret
Bekijk meer van