Brede ergernis over Russische provocatie bij ambassade
Pestgedrag en een provocatie. Zo zien veel Hagenaars misleidende borden over de oorlog in Ukraine die Russische ambassade buiten heeft geplaatst. Er kan niet veel tegen worden gedaan.
De plaatsing van borden met foto’s met bombardementsschade in de Donbas-regio in het oosten van Oekraïne en teksten als ‘bewijs van criminele handelingen gepleegd door Kiev (Kyiv, red)’ aan het hek van de Russische ambassade doen veel Hagenaars de wenkbrauwen fronzen. “Dit is gewoon Russische propaganda,” stelt VVD-raadslid Lotte van Basten Batenburg, die de borden liever vandaag dan morgen weggehaald ziet worden.
Vrijwilligers Olga van Hulsen en Gré van Gelderen van Vlaggenwacht Den Haag kijken vrijwel dagelijks uit op de borden, die zijn bevestigd aan het Hekwerk van de Russische ambassade aan de Andries Bickerweg. Sinds de Russische invasie in Oekraïne eind februari 2022 houden 164 vrijwilligers in wisseldiensten de wacht tegenover de Russische ambassade met een grote Oekraïense vlag en vredeslintjes. Het gaat om een dagelijks vredelievend protest tot de oorlog stopt.
Zij noemen de borden ‘provocerend’. “Het is honderd procent verschrikkelijk,” zegt Van Gelderen. “De schuld wordt door de Russen neergelegd bij Oekraïne; dat is krom. De ellende van bombardementen die zij zelf hebben uitgevoerd, wordt hierop afgebeeld,” vult Van Hulsen aan. “Het voelt ook als een statement tegen ons. Een tegenreactie op het dagelijkse hijsen van de Oekraïense vlaggen.” Zij maakt al vanaf het prille begin deel uit van de Vlaggenwacht. “Het is een kleine geste en de enige publieke actie tegen de oorlog in Oekraïne. Ik vind het vreselijk wat de Russen daar uitspoken.”
‘Pestgedrag’
Op het stadhuis zijn de borden niet onopgemerkt gebleven. De VVD vreest dat dit wel mag op eigen terrein, maar noemt het wel ‘pestgedrag van de Russische ambassade’. Fractievoorzitter Lotte van Basten Batenburg stelt daarom schriftelijke vragen aan het stadsbestuur. Ze wil dat het college het ministerie van buitenlandse zaken (BuZa) aanspoort om Vladimir Tarabrin, de Russische ambassadeur op het matje te roepen. Het zou dan moeten gaan over de ‘propagandaborden’ en de inhoud van een tweet van Tarabrin op X met de volgende tekst: ‘De agressieve retoriek en acties van de Nederlandse leiding zijn in Moskou niet onopgemerkt gebleven. Hun huidige koers draait niet om veiligheid, maar om het aanwakkeren van confrontatie’.
In het verdere statement, dat de trekken heeft van een dreigement, hekelt de ambassadeur de financiële steun aan Oekraïne.
Gemeente kan niets
De gemeente zegt geen voorstander te zijn van de borden, maar niets te kunnen doen. “De gemeente kan geen toezicht uitoefenen en geen handhaving toepassen op gebouwen, die onder de bescherming vallen van het Verdrag van Wenen. Ook niet als er aan het gebouw uitlatingen zijn aangebracht, waar wij als gemeente niet achter staan,” aldus een woordvoerder van burgemeester Jan van Zanen. BuZa is bekend met de inhoud van de borden. “De Kabinetspositie ten aanzien van de Russische agressie in Oekraïne is bekend,” zegt een woordvoerder. “De inhoud van de borden weerspiegelt geenszins de Nederlandse visie en de feiten. Het is begrijpelijk dat die worden ervaren als provocerend. Het is echter aan Rusland om te bepalen wat en hoe zij communiceren als ambassade, zolang dit in lijn is met (lokale) wet-en regelgeving.”
Ik vind dat de Russische ambassadeur hiervoor ontboden moet worden op het ministerie
Oud-burgemeester Jozias van Aartsen en voormalig vrijwilliger bij de Vlaggenwacht Den Haag is onaangenaam verrast door de actie. “Zo’n provocatie heb ik in mijn tijd als burgemeester nooit eerder meegemaakt. Een enkele keer ging het om kleine borden aan hekken van ambassades met promotionele informatie over het land,” zegt Van Aartsen. “Rusland maakt zich hier verre van populair mee. Ik vind wel dat de Russische ambassadeur hiervoor ontboden moet worden op het ministerie,” aldus de oud-burgervader.
‘Anti-Russische hysterie’
De Russische ambassade reageert ook op vragen over de borden. Het gaat volgens een vertegenwoordiger om een tentoonstelling met de titel ‘Gruwelijkheden van het Kiev-regime in de Donbas’. “Het doel is om een waarheidsgetrouw beeld te schetsen van wat er in de regio gebeurt,”, laat een diplomaat weten. “De afgelopen jaren heeft Nederland een ongekende golf van anti-Russische hysterie meegemaakt. Als we kijken naar publicaties in de Nederlandse media, dan wordt zonder meer het standpunt van het regime in Kiev (Kyiv, red.) over het conflict in Oekraïne en elke uitspraak die de ‘officiële lijn’ tegenspreekt, onmiddellijk afgedaan als Russische propaganda. Om de anti-Russische hysterie in Nederland op peil te houden, bekijken lokale journalisten de gebeurtenissen in de Donbas door de lens van de beruchte ‘Russische dreiging’. Bewijs van misdaden begaan door criminelen uit Kiev wordt grotendeels genegeerd. Wij zijn ervan overtuigd dat de tentoonstelling onweerlegbaar bewijs is en zal blijven van de misdaden van het regime in Kiev.”
Op 24 februari, vier jaar na het begin van de Russische aanval, zullen bij de ambassade opnieuw draaiorgels het Oekraïense volkslied spelen. Het is een protestactie van kunstenaar Teun Castelein. Dit jaar worden er vier orgels ingezet, één voor elk jaar dat de oorlog duurt.

