Festival Classique stopt ermee na achttien jaar
Het Festival Classique stopt ermee. De zomerse serie concerten op Scheveningen kan door gestegen kosten en teruglopende financiering niet meer worden georganiseerd.
Dat heeft de festivaldirectie dinsdagmorgen bekendgemaakt. Daarmee komt er een einde aan een traditie van achttien jaar, die ooit groots begon op een podium in de Hofvijver en met live radio- en tv-uitzendingen. In die periode wisten zo’n 600.000 bezoekers de weg naar de podia te vinden.
Volgens Danielle Koster, voorzitter van het bestuur van het festival, wordt de handdoel ‘met pijn in het hart’ in de ring gegooid. In een persbericht zegt zij: ‘Hoewel het doek nu valt voor dit unieke festival, heeft het een blijvende indruk achtergelaten door het maken van onverwachte combinaties met andere kunstvormen waarvan we zien dat dit inmiddels breed navolging krijgt. We zijn trots dat we via het festival achttien jaar lang een gevarieerd publiek kennis hebben laten maken met klassieke muziek. We willen onze dank uitspreken aan iedereen die dit mogelijk heeft gemaakt. Zonder de bijdrage van vele vrijwilligers, sponsoren, subsidienten, musici en artiesten, had Festival Classique niet zo lang kunnen bloeien. Festival Classique stopt, maar onze bewondering voor de artiesten die zich in het steeds uitdagender culturele klimaat staande houden, blijft. Hun talent en doorzettingsvermogen verdienen blijvende erkenning in Den Haag en ver daarbuiten, juist in deze tijd’.
Podium in de Hofvijver
Vanaf 2007 vond het Festival Classique plaats in het centrum van Den Haag met als centrale plek de Hofvijver. De AVRO was lange tijd medeorganisator. De grotere concerten werden gehouden op een podium in de Hofvijver. Op het Plein was een compleet muziekdorp ingericht met een studio van Radio 4 (NPO Klassiek) en een podium voor amateurmusici. Ook andere locaties deden mee, zoals Sociëteit De Witte.
In 2016 verhuisde het festival naar Scheveningen. Concerten vonden plaats in de Kurzaal en het strand was het toneel van grootschalige operavoorstellingen met deelname van honderden amateurzangers. Na de coronajaren 2020 en 2021 keerde het festival in 2022 terug op het strand, zij het op kleinere schaal: één locatie en vier dagen. Dit was noodzakelijk vanwege de sterk gestegen kosten en teruggelopen subsidies en fondsen. Ondanks de steun van sponsoren en Scheveningse partners, namen de financiële problemen toe. De edities 2023 en 2024 lieten teruglopende bezoekersaantallen zien en werden met een verlies afgesloten.
Recent ontving het festival nog positieve beoordelingen van de gemeente Den Haag en Fonds Podiumkunsten voor de periode 2025-2028. Daarbij werd de unieke positionering en relevantie van het festival, en van de grootschalige participatievoorstellingen in het bijzonder, geprezen. De Gemeente Den Haag kende daarbij een bijdrage van 175.000 euro per jaar toe, het Fonds Podiumkunsten 49.000 euro. Maar volgens het bestuur was dat niet genoeg om dor te kunnen gaan. Daarmee was de editie van dit jaar de laatste. Er was in juni onder meer een reeks concerten op het strand.