Gateau africain en koningskroon bij ‘nieuwe’ Indische toko in Weimarstraat
De Indische delicatessenwinkel Julia Indo Sweets & Treats maakt na de zomer een doorstart onder een nieuwe naam: Julia & Oma Miet. “Dit doet geen enkele andere toko ons na.”
Marc Tierolf (50) legt een felgroen pannenkoekje op de werkbank van Julia & Oma Miet, een Indische toko in de Weimarstraat. Op het dunne deeg, dat zijn groene kleur te danken heeft aan een scheutje pandanpasta, gaat een mengsel van geraspte kokos, pandan en suiker, waar een hazelnootachtige geur uit opstijgt. “We gebruiken gula jawa, Javaanse palmsuiker,” zegt Tierolf. “Die is wat zouter dan gewone suiker, heeft wat meer nuance.” Hij vouwt het pannenkoekje als een envelop dicht, waarmee de dadar gulung klaar is.
Tierolf is sinds deze zomer mede-eigenaar van de Indische delicatessenwinkel Julia Indo Sweets & Treats, dat begin september heropent als Julia & Oma Miet. Dan komen er meer snacks en maaltijden en worden de openingstijden verruimd. Ook krijgt het interieur een bescheiden make-over, met als belangrijkste wapenfeit dat er een ‘Indisch hoekje’ komt waar klanten hun snacks kunnen oppeuzelen. Daar staan allerlei Indische snuisterijen en producten en binnenkort ook een flamboyant, een tropische boom. “Zoals in de oude Indische huiskamers,” zegt Tierolf tevreden.
Indische chocoladecake
De winkel in de Weimarstraat kent een lange geschiedenis. Decennialang zat Buis er, een vishandel met veel Indische producten. Michael Surjokusumo (40) kwam daar als kind al om met zijn ouders pasteitjes te halen. Hij bleef een trouwe klant en voor de eerste verjaardag van zijn dochter Julia kocht hij bij Buis een gateau africain, een Indische chocoladecake met vla en rum. Hij raakte in gesprek met de eigenaar, die een opvolger zocht, ‘liefst een Indo’. Surjokusumo lacht: “Toen dacht ik: ik zou best die Indo kunnen zijn. Ik wilde niet dat hier een shoarmatent of zo zou komen, waardoor dit stukje geschiedenis zou verdwijnen.”
Wij maken die Indische koeken precies zoals ze dat honderd jaar geleden deden
Nu, ruim vier jaar later, is het tijd om uit te breiden. Met Tierolf (die hiervoor stopt met zijn kantoorbaan) haalt Surjokusumo een bekende uit het Indische culinaire wereldje aan boord: Tierolf publiceerde twee kookboeken met traditionele recepten en kookt geregeld voor evenementen, zoals recent voor op het nieuwe Indische festival Jalan Pedis op het Lange Voorhout.
Zoet
De wortels van Surjokusumo liggen in Midden-Java, die van Tierolf in West-Java. “Hij kookt vrij zoet, ik juist niet,” zegt Tierolf. Surjokusumo glimlacht: “Vind je mij zoet?” Tierolf: “Mensen gaan wel proeven wie wat gekookt heeft.” De heren koken weliswaar beide de gerechten van hun voorouders, de een is beduidend strenger in de leer dan de ander. Wanneer Surjokusumo bami serveert bij zijn daging smoor (stoofvlees), schieten bij Tierolf de wenkbrauwen omhoog. “Daar hoort witte rijst bij!” Surjokusumo: “Als het maar lekker is, toch?”
Hij is wat traditioneler ingesteld, geeft Tierolf toe. Maar daarin schuilt ook de kracht van hun toko, meent hij. “Gateau africain, koningskroon, wij maken die koeken precies zoals ze dat honderd jaar geleden ook deden. Dat doet geen enkele andere toko ons na.” Surjokusumo: “We blijven ons natuurlijk wel doorontwikkelen, bijvoorbeeld door wat vegetarische varianten aan te bieden. Maar we vergeten nooit waar we vandaan komen. Onze klanten zweren bij onze pasteitjes en kwee lapis (gestoomd zoet gebak, red.), die zullen we zeker niet veranderen.”
Julia & Oma Miet, Weimarstraat 169-A. Geopend (vanaf 4 september) woensdag van16.00 tot 19.00 uur, donderdag en vrijdag van 09.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 16.00 uur. Meer informatie: www.julia-indotreats.nl