Juyi Ramen: Handgemaakte noedels in een kom vol umami

De kersverse restaurateur Youyi Laan zet hoog in met zijn nieuwe ramenbar. “Ik wil dat gasten denken: holy shit, wat heb ik net gegeten?”

Door

Het was liefde op het eerste gezicht. Wanneer Youyi Laan (28) als kind zijn oma bezocht in Shanghai, proefde hij een zomer lang noedels in alle soorten en maten. “Ik at bijna niets anders. Misschien nu nog steeds niet, als ik erover nadenk.”

Laan opende afgelopen week zijn restaurant Juyi Ramen in de Prins Hendrikstraat (Zeeheldenkwartier). Daar is plek voor twaalf gasten aan de bar, tegen de open keuken aan van waaruit Laan ramen, oftewel Japanse noedelsoep, serveert. Voor- of bijgerechten zijn er niet. “Het draait puur om ramen, daar moeten de mensen uiteindelijk voor komen.”

‘Double soup’

Laan werkte voorheen als softwareontwikkelaar. Via YouTube-video’s leerde hij ramen maken, waarop hij begin dit jaar besloot voor zichzelf te beginnen. Een trip naar Japan bevestigde dat hij op de goede weg is. Lachend: “Het klinkt arrogant, maar ik heb daar rust gevonden. Ik had het smaakpatroon te pakken dat ze daar serveren. Daar ben ik extreem blij mee.”

 

In de juiste verhoudingen is dat de grootste umamibom die je kunt hebben
Youyi Laan, eigenaar Juyi Ramen

 

Bij Juyi Ramen serveert hij drie soorten soep: shio ramen (een heldere, lichtgekleurde soep), shoyu ramen (een lichtzoete sojasoep) en tori paitan (romige kippenbouillon). “Ik specialiseer me – al moet je ‘specialiseren’ met een grote brok zout nemen – in ‘double soup’, een mix van vlees- en vissoep. In de juiste verhoudingen is dat de grootste umamibom die je kunt hebben. Ik wil dat gasten denken: holy shit, wat heb ik net gegeten?”

In het glas zijn er frisdranken, thee en Japanse en speciaalbiertjes. Vegetarische varianten serveert Laan voorlopig niet, omdat hij zich in eerste instantie wil toeleggen op authentieke Japanse gerechten. Extra’s in de soep zijn verkrijgbaar, maar de ingrediënten staan vast. “Ik ben van mening: ik ben degene die het gerecht maakt, daar kom je voor. Als je zelf wilt kiezen, kun je beter naar de McDonald’s.” Laan glimlacht: “Dat is misschien een iets te harde quote. Maar het is zo gemaakt dat de smaken precies in balans zijn.”

Complex

Dat proces luistert nauw. Ramen is een notoir ingewikkeld gerecht. “Er gaan heel veel componenten in – in mijn soep zitten zo meer dan twintig ingrediënten – maar de presentatie is heel simpel,” legt Laan uit. “Zoiets eenvoudigs neerzetten dat eigenlijk heel complex is, dat vind ik heel boeiend.”

 

Ik wil voor een zachte prijs kwalitatief goed eten neerzetten
Youyi Laan, eigenaar Juyi Ramen

 

Hoewel ramenrestaurants in Nederland flink in aantal zijn toegenomen de afgelopen jaren, is Laan over het algemeen niet onder de indruk van de kwaliteit. “Dat is ook een reden om dit te starten. Ik wil voor een zachte prijs kwalitatief goed eten neerzetten. Niet zomaar een kom ramen, maar hopelijk iets waarvoor mensen willen terugkomen.”

Best ambitieus voor een kok zonder horeca-ervaring. “Uiterst ambitieus,” beaamt Laan. “En misschien ook idealistisch. Maar ik volg liever een idee waar ik achter sta en dat faalt, dan dat ik te voorzichtig ben en een grijs product ga leveren.”

Juyi Ramen, Prins Hendrikstraat 96. Meer informatie: www.juyiramen.com

De redactie biedt u dit verhaal gratis aan. Meer Haagse verhalen? Neem een (proef)abonnement op weekkrant Den Haag Centraal. Elke donderdag in de bus. De krant is ook verkrijgbaar bij onze verkooppunten

Standaardportret
Bekijk meer van